Kanvas Tablo Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Kısaca bahsetmek gerekirse kanvas tablo, tuval üzerine ahşap ve benzeri çıta malzemeleri kullanılarak baskısı yapılan tablo çeşidi olarak değerlendirilir. Tasarımsal ve dekoratif amaçlarla oldukça sık kullanılan bir dekorasyon ürünü olan kanvas tablolar, her ortama kolaylıkla uyum sağlayan seçeneklerdir. Bu noktada yeni nesil dekorasyon trendleri arasında değerlendirilen kanvas tablolar dekoratif olduğu kadar işlevsel kullanım seçenekleri de sunarlar.

Pamuklu Kumaş

Kanvas Tablolar Baskı Süreçleri

Kanvas tabloların üretim ve baskı süreçlerinde kaliteyi öne çıkarmak için oldukça hassas bir işçilik gerekir. Ürünlerin tasarımsal özelliklerine ve ölçeklerine göre kullanılacak olan malzemeler de değişkenlik gösterir. Bunun haricinde kullanılan malzeme doğrudan kanvas tablo fiyatlarını etkiler. Özellikle baskı sürecinde kullanılacak olan boya malzemesi, ürünün görselliği ve kalitesi açısından büyük önem arz eder. Baskı için tercih edilecek olan Ultra Chrome HDR gibi boya malzemeleri hem ürün kullanımı açısından hem de sağlık açısından en kaliteli baskı malzemeleri olarak değerlendirilebilir. Bunun haricinde baskıda kullanılan ekipmanlar da renk canlılığı ve görsel kalitenin belirlenmesine olanak verir.

Baskı Çözünürlüğü

Kanvas Tablolar Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda da bahsedildiği üzere kanvas tablolar, baskısı tuval üzerine yapılan görsel materyallerdir. Su bazlı püskürtme teknikleri kullanılarak tasarlanan kanvas tablolar; yüksek çözünürlüklü görsellerin kullanıldığı ve renk canlılığının yüksek imajlar tercih edilerek tasarlanmalıdır. Bu noktada tercih edilecek görsel estetik açıdan etkileyici olsa bile çözünürlük problemi olması durumunda tablodaki görselin kalitesi bundan olumsuz etkilenecektir. Bunun haricinde evleri veya iş yerleri için kanvas tablo modeli tercih edecek olan kullanıcılar, her şeyden önce tablo modelinin ortamları için uyumlu olup olmadığını düşünmelidirler. Bu bağlamda kanvas tablolar, dekoratif açıdan ortamdaki renk kullanımını ve diğer dekoratif bileşenleri bütünlemelidirler.