Salon Tabloları
Yatak Odası Tabloları
Bebek Odası Tabloları
Ofis Tabloları
Mutfak Tabloları

Duvarlar Artık Bir Sınır Değil! Duvar Tabloları ile Evinize Yeni Pencereler Açın

Geleneksel Türk mimarisinde pencere; ev hanesinin adeta dışarıya açılan bir gözü, evle sokak arasındaki bir bağlantı noktasıdır. En az balkon kadar önemli olan pencere; annenin çocuğu çağırması, bakkala seslenişi, evden sepet sarkıtışı, komşu ile uzun uzadıya sohbet edişi gibi birçok kültürel olayın da gerçekleştiği bir ortamdır. Böylesine renkli bir kültürün pencereye verdiği değer; insanımızın evlerindeki duvarları dekoratif amaçlarla kullanmasına ve süslemesine yansır. Bu noktada duvarı Batı Kültürü ile yarışır düzeyde değerlendirebilen bir mimari anlayışa sahip olan kültürümüz; tıpkı Fransız ve İngiliz Victorian kültürlerinde olduğu gibi duvarları kanvas tablolar ve benzeri dekorasyon ürünleri ile süsleme konusunda oldukça yaratıcıdır.

Duvar Tabloları ve Kültürel Önemleri

Kanvas tablo gibi dekoratif tablo seçeneklerinin iç dekorasyon süreçlerinde kullanımı kültürümüzde oldukça eski zamanlara giden bir alışkanlıktır. Osmanlı zamanlarında neredeyse her evde kullanılan ayetli tablolar ve cami tabloları; adeta evlerin olmazsa olmazları haline gelmişti. Bunun yanı sıra kültürel olarak oldukça yaygın olan motifleri de içeren hat tabloları ve ebru tabloları da o zamanlardan günümüze gelen bir dekorasyon konsepti olarak kabul görmüştür. Durum böyle olunca da günümüze kadar duvar tabloları kullanım alanları genişlemiş ve modernleşmeyle de birlikte her konsepte yönelik dekoratif tablo seçenekleri evlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Duvar Tabloları Genelinde Öne Çıkan Tablo Modelleri

Yukarıda da anlattığımız üzere duvar tabloları genelinde her dekoratif konsepte yönelik ürün çeşitliliği mevcut olmakla birlikte farklı yaşam tarzlarına uygun tablo modelleri de mevcuttur. Salon tabloları ve yatak odası tabloları gibi farklı alanlara yönelik farklı standartlarda ürün alternatiflerinin yer aldığı duvar tablosu modelleri genelinde öne çıkan ev dekorasyon ürünlerini şu başlıklar dahilinde sınıflandırmak mümkündür:

Salon Tabloları

Salonlar, geleneksel Türk mimarisinde misafirlik kültürünün de etkisiyle ev dekorasyonu açısından evlerin en önemli merkezleri olarak konumlandırılmışlardır. Bu noktada salon tabloları, evin genel dekoratif çizgilerinin belirlenmesi ve diğer kısımlara aktarılması açısından bir merkezi konum görevi üstlenir. Salon tabloları genelinde ise dekorasyon konsepti ile uyumlu olarak dini tablolar, doğa tabloları ve manzara tabloları en sık tercih edilen ürün kategorileri arasında yer alır.

Yatak Odası Tabloları

Daha çok mütevazi ve minimal desenlerin kullanıldığı yatak odalarında tercih edilecek duvar tabloları da aynı tasarımsal çizgilerde olur. Bu noktada yatak odası tabloları kapsamında daha çok soyut tablo ve benzeri model seçenekleri tercih edilir. Parçalı tablo gibi kullanımlarla oldukça bütünleyici ve estetik bir ambiyans vadeden bu seçenekler, yatak odasındaki diğer dekoratif bileşenlerle de uyumludurlar.

Bebek Odası Tabloları

Bebek odaları özellikle yeni evli çiftler tarafından; evlerin, üzerinde hassasiyetle durulan bölümleridir. Çiftler, dünyaya yeni getirecekleri bebekleri için her şeyin en iyisini istediklerinden dekorasyon konusunda da oldukça titizdirler. Bu bağlamda bebek odası tabloları ve özellikle de doğum panosu seçenekleri bebek odalarında genel dekorasyonu belirlemek için en ideal aksesuarlar olarak değerlendirilir. Bunun haricinde 1 yaş panoları gibi hatıra odaklı aksesuarlar da özellikle bebeklerinin en tatlı zamanlarını hatıralarında yaşatmak isteyen ebeveynler tarafından tercih edilmektedir.

Mutfak Tabloları & Mutfak Kuralları Tabloları

Mutfak tabloları genel olarak mutfaklarına dekoratif ve yaratıcı bir ambiyans katmak isteyenler tarafından tercih edilen dekorasyon ürünleridir. Aralarında yemek tabloları, şarap tabloları gibi alternatiflerin de yer aldığı kategori genelinde daha profesyonel bir ortam deneyimi için mutfak kuralları tabloları da sık sık tercih edilir.

Ofis Tabloları

Profesyonelliğin, uzmanlaşmanın ve yaratıcılığın ön planda olduğu ofis ortamlarında dekorasyon hem şirket kültürünü yansıttığından hem de çalışma motivasyonunu sağladığından oldukça önemli bir etkendir. Özellikle kurumsal firmalar, şirket içerisinde yaratıcılığı teşvik etmek ve çalışma verimini artırabilmek adına modern dekoratif çizgiler kullanırlar. Çeşitli tablo çeşitleri arasında ofis ortamlarında en çok tercih edilen seçenekler genel olarak soyut tablolar ve modern tablolardır.