1

Dini Tablo Modelleri ile Maneviyatı Besleyen Bir Ambiyans

Maneviyat odaklı bir iç dizayn konsepti için oldukça uygun dekorasyon ürünleri arasında yer alan kanvas tablo modelleri; tasarımsal ve estetik işlevleriyle de öne çıkarlar. Özellikle semavi ve tasavvufi figürlerin ön planda olduğu ortamlarda tercih edilen dini tablolar ve islami duvar tabloları; evlerde, iş yerlerinde ve hatta ibadethane gibi ortamlarda bile kullanılır. Kanvas tablo kategorisi genelinde kendine özgü ve kutsal temalarıyla dikkat çeken dini tablolar arasında cami tabloları ve ayet yazılı tablolar gibi ürün seçenekleri de mevcuttur.

Dini Tablo Seçenekleri ile Tasavvuf Kültürüne Gönderme Yapan Desenler

İnancını ve maneviyatını yaşadığı ortamla birleştirmek isteyen kullanıcıların en çok tercih ettiği tablo modelleri olarak yer alan dini tablolar; özellikle muhafazakar bir dekorasyon konsepti çizmek isteyenlere hitap eder. Aralarında parçalı tablo gibi farklı iç dizayn konseptleri belirlemenize de yardımcı olacak islami tablolar; özellikle cami resimleri veya ayet resimleri içeren desenleri ile dikkat çekerler. Tüm bunların yanı sıra aralarında semazen kültürüne ilgi duyan kullanıcılara yönelik semazen ve mevlana tablolarının da yer aldığı dini tablo modelleri; Anadolu'da 1000 yıllık bir geçmişe sahip olan tasavvuf kültürüne de gönderme yapan semboller içerir.

Dini Tablolar Kategorisinde Öne Çıkan Tablo Seçenekleri

Yukarıda da anlatıldığı üzere dini tablolar genelinde tasarımları, görsel içerikleri ve felsefi anlamları ile farklı temalara odaklanan parçalı tablo çeşitleri mevcuttur. Bu bağlamda her biri farklı tasarım motifler ve kullanım olanakları içeren dini tablolar; dini değerlerini aynı zamanda bir yaşam tarzı olarak benimseyen kullanıcılara hitap eder. Genel olarak dini tablolar arasında öne çıkan duvar tabloları seçenekleri ise şu başlıklar dahilinde sınıflandırılabilir:

Cami Tabloları

Türk kültüründe hem mimari açıdan hem de sembolik açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan camiler, aynı zamanda estetik görsellikleri ile evlerde dekoratif tablo olarak da tercih edilirler. Aynı zamanda tarihi eser ve kültür mirası statüsünde de değerlendirilen camiler tercih edilecekleri ortamlara huzur dolu bir nüans katarlar. Özellikle yatay tablo olarak tercih edildiklerinde eşsiz bir görselliğe olanak veren cami tabloları; dekorasyonda maneviyata öncelik veren kullanıcılara hitap eder.

Ayetli Tablolar

Ayetli tablolar İslam dininde Allah'ın kelamı olarak kabul edilen Kuran-ı Kerim'in her biri kainata bedel olduğuna inanılan ifadelerini içeren tablo çeşitleridir. Bunun haricinde barındırdıkları tipografik bileşenlerle dikkat çeken Kuranı Kerim tabloları, ebru tabloları ve hat tabloları oldukça büyüleyici bir görsellik deneyimi için ideal seçeneklerdir.

Semazen Tabloları ve Mevlana Tabloları

 

Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin öncüsü olduğu tasavvuf kültürünün en güzel simgeleri olan semazenler; derin felsefi ve manevi anlamlara sahip imgelerdir. Bu noktada semazen tabloları kişileri düşünmeye ve manevi şevke iten bir deneyim görsellik deneyimi vaat ederler. Aynı şekilde Mevlana tabloları, Semazen kültürünün en önemli ismi olan Mevlana hazretlerinin ilham veren görselliğini yansıtan tablo modelleri olarak öne çıkar.