1

Rengarenk Bebek ve Çocuk Odası Tabloları ile Miniklerinizin Düşlerini Süsleyin

Çocuk odası veya bebek odası konseptleri dendiğinde ebeveynler için farklı dekorasyon standartları ve beklentiler ortaya çıkar. Bu bağlamda bebek ve çocuk odalarının, ebeveynlerin evin genel dekorasyon çizgisinden taviz verdikleri tek nokta olduğunu söylemek yanlış olmaz. Daha masum, çocuksu ve şirin konseptlerin tercih edildiği çocuk ve bebek odaları için dekorasyon teması belirlerken ebeveynlere kanvas tablo modelleri de yardımcı olur. Tablo çeşitleri arasından özellikle bebek ve çocuk odasında tercih edilebilecek duvar tabloları hem gelişim dönemindeki çocukların görsel becerilerinin şekillenmesi hem de çevresel farkındalıklarının artması gibi avantajlar da sağlarlar.

Bebek ve Çocuk Odası Tabloları ile Miniklerinizin Anlamlandırabileceği Bir Çevre

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bebek ve çocuk odalarında kanvas tablo gibi görsel ev dekorasyon ürünlerinin kullanımı; çocukların hayal gücünün gelişmesine yardımcı olur. Özellikle 0-2 yaş arası bebeklerin çevrelerindeki görsel ve duyusal uyarıcıların onların bilişsel gelişimlerini doğrudan etkiledikleri de göz önünde bulundurulunca, doğru tercih edilecek tablo çeşitlerinin bebek gelişimi açısından da faydalı olacağını söylemek doğru olacaktır. Özellikle parçalı tablolar gibi bağlantı kurulabilecek nesneler, bebeğin birbirinden bağımsız parçalar arasında görsel bağlantı kurma yetisini de geliştirebilir.

Çocuk ve Bebek Odası İçin Tablo Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Söz konusu bebek odası tabloları arasından ürün seçmek olduğundan ebeveynlerin önceliği dekorasyon, estetik veya dekoratif uyum olmaz. Her şeyden önce bebek odası tablo seti seçerken kullanılacak olan modelin bebek odasında bir işleve sahip olması önceliklidir. Bu noktada, erkek bebek odası tablosu ya da kız bebek odası tabloları gibi ürünler arasından seçim yaparken ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken etkenleri şu başlıklar dahilinde sıralayabiliriz:

Öğretici Bir Tema Üzerinden Seçim Yapın

Bebek odası tabloları arasından seçim yaparken önceliğiniz bebeğinizin görsel hafızasını ve bilişsel becerilerini gerçekten geliştirecek modellere öncelik vermek olmalı. Özellikle 0-2 yaş arasında son derece yoğun olan zihinsel gelişimleri bebeklerin çevrelerindeki uyaranları çok kuvvetli bir şekilde anlamlandırdıkları dönemdir. Bu noktada özellikle dilsel simgelerin kullanıldığı; harf ve rakamları içeren, renkleri içeren ve anlamlı sembolleri içeren bebek tabloları, o yaş aralığında zihinsel gelişim için eşsiz bir uyarıcıdır.

Seyretmekten Keyif Alacakları ve Gerçek Dünya ile Bağlantı Kurabilecekleri Tablolar

Gelişim döneminde maruz kalınan her bir imge, özellikle görsel imgeler; bebeğin bilinçaltında kalıcı ve sağlam bir yer edinir. Bir de bebek odasında sürekli olarak maruz kalacağı bir tablo modeli söz konusu ise onun bebeğin bilinçaltındaki etkisi daha kapsamlı ve geniş olacaktır. Bu bilgiler dahilinde öğreticilik haricinde bebek odasında tercih edilecek tablo çeşitlerinin bebeklerin gerçek dünya ile bağlantı kurmalarını kolaylaştıracak imgeler içermesi de tavsiye edilir. Örneğin araba tabloları; bebeklerin nesneleri ve ulaşım araçlarını daha iyi tanımalarına yardımcı olabilir. Manzara tabloları ya da doğa tabloları parçası olduğumuz dünyanın nasıl bir yer olduğuna dair güçlü ve kalıcı çağrışımlar edinmelerine olanak verir.

Sağlıklı, Kanserojen İçermeyen Malzemelerin Kullanıldığı Tablo Çeşitleri

 

Bebek odası tablosu seçerken üzerinde durulması gereken bir diğer önemli unsur da bebek odalarında kullanılacak olan duvar tablolarının yapım malzemeleridir. Bazı tablo modelleri kalitesiz ve sağlıksız boya malzemelerinden üretildiğinden özellikle bebek odası gibi alanlar için riskli olabilmektedir. Bu noktada bebekleriniz için kanserojen madde içermeyen WHO yani Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı Ultra Chrome HDR mürekkeplerin kullanıldığı kanvas tablo modellerini tercih edebilirsiniz.